Ekonomi

ABD’de konut fiyatları art arda dördüncü aydır artıyor

ABD’de konut fiyatları, sıkılaşan stoklarla birleşen talebin fiyatlar üzerinde yukarı yönlü baskı oluşturmasıyla art arda dördüncü kez yükseldi.

S&P CoreLogic Case-Shiller’ın mevsimsellikten arındırılmış verilerine göre, ulusal fiyat göstergesi Mayıs ayında bir önceki aya göre yüzde 0,7 arttı.

Alıcılar, ilan edilen mülk sayısının yeterli olmamasından şikayet ediyor ve bu da ülkenin bazı bölgelerinde ihale savaşlarına neden oluyor. Redfin Corp.’un verilerine göre, 16 Temmuz’a kadar olan dört haftada toplam satışa sunulan konut sayısı bir önceki yıla göre yüzde 16 azaldı.

S&P Dow Jones Endeksleri Genel Müdürü Craig Lazzara Salı günü yaptığı açıklamada, “ABD’de konut fiyatları Haziran 2022’den sonra düşmeye başladı ve Mayıs ayı verileri, düşüşün son ayının Ocak 2023 olduğunu destekliyor. Mayıs raporunun kapsamı ve gücü, önümüzdeki aylara ilişkin iyimser bir görünümle tutarlı.”

Artan borçlanma maliyetleri bazı alıcıları kenara ittiği için konut piyasası geçen yıl boyunca soğudu. Yıllık bazda, ulusal fiyatlar Nisan ayındaki yüzde 0,1’lik düşüşe kıyasla yüzde 0,5 düştü.

Son aylarda en çok fiyat artışı olan şehirler, daha sıcak iklimlerden daha kuzeydeki şehirlere kaydı. Chicago, Cleveland ve New York, 20 şehir önleminde en büyük fiyat artışlarından bazılarını açıkladı. Öte yandan, beş yıl sonra ilk kez bir soğuk hava kenti birinciliği aldı.

Sıkışan konut arzının bazı alıcılar için evleri çok değerli kılmaya devam edebileceği bir bedeli var.

camas-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu