Haber

Blinken: ABD İran’la savaş istemiyor ancak Amerikalılara saldırılması halinde karşılık verecektir

ABD Dışişleri Bakanı BlinkenABD, BM Güvenlik Konseyi toplantısında yaptığı açıklamada, İran’la savaş istemediğini, ancak Ortadoğu’daki vatandaşlarına saldırı olması durumunda İran’la savaş yapılmasını istediğini söyledi. istikrarlı ve hızlı‘ şeklinde yanıt vereceğini belirtti.

“ABD, İran’la çatışma aramıyor, bu savaşın yayılmasını istemiyoruz.”Blinken, ‘İran veya vekillerinin’ herhangi bir yerde Amerikalılara saldırması halinde tepkinin ‘kesin ve hızlı’ olacağını vurguladı.

BM Güvenlik Konseyi’nden İran’a ve destekçilerine İsrail’e karşı ikinci bir cephe açılmaması davetini iletmesini isteyen Blinken, şöyle konuştu: “Eğer siz de ABD gibi çatışmanın büyümesini istemiyorsanız, bu çatışmada İsrail’e karşı ikinci bir cephe açılmaması gerektiği fikri her şekilde aktarılmalıdır.”dedi ve ekledi: “İsrail’e saldırmayın!”

‘Filistin sorununu çözmenin tek yolu iki devlet ilkesidir’

Blinken, Filistin-İsrail anlaşmazlığının ancak ‘iki halk için iki devlet’ yaklaşımıyla çözümlenebileceğini vurguladı. “Bu korkunç şiddet döngüsünü sona erdirmenin tek yolu iki devletli yaklaşımdır. “İki devletli bir çözüme ulaşmanın ne kadar zor olacağına dair hiçbir yanılsamamız yok, ancak Başkan Joe Biden’ın söylediği gibi barışa ulaşma yolumuzdan vazgeçemeyiz.”dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu