Ekonomi

Borsa İstanbul günü yükselişle kapattı

BIST 100 endeksi bir önceki kapanışa göre 38,20 puan artarken, toplam işlem hacmi 108,9 milyar TL oldu.

Bankacılık endeksi yüzde 0,92, holding endeksi yüzde 1,34 arttı. Orta kısım endekslerinde en çok yüzde 5,42 ile spor kazanırken, en çok yüzde 1,88 ile inşaat kaybetti.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK), siyasi faiz olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını yüzde 9’da bıraktı.

TCMB duyurusunda, “Yılın son çeyreğine ilişkin göstergeler, dış talepteki zayıflamaya bağlı olarak büyümede gözlenen yavaşlamanın iç talepteki görece güçlü seyirle telafi edildiğine işaret etmektedir. fiyat istikrarı temel hedefimiz doğrultusunda, enflasyonda kalıcı düşüşe işaret eden güçlü göstergeler oluşana kadar tüm araçlar kararlılıkla kullanılmaya devam edilecektir.’ ifadeler yer aldı.

Analistler, zayıf ekonomik veriler ve ABD Merkez Bankası (Fed) yetkililerinin nihai faizin yüzde 5’in üzerinde olması gerektiğine dair “şahin” açıklamaları ile birlikte, enflasyon verilerinin ardından küresel piyasalardaki iyimser havanın 2020’nin arka planına döndüğünü belirtti. Borsa İstanbul’un pozitif ayrışması.

Analistler, Fed’in sıkılaştırmaya ne kadar devam edeceğine ilişkin belirsizliğin piyasalardaki oynaklığın temel nedeni olduğunu vurgulayarak, yarın Avrupa Merkez Bankası Lideri (ECB) Christine Lagarde’nin açıklamalarının takip edileceğini söylediler.

Analistler, yarın veri gündeminde iç piyasanın sakin olacağını, yurt dışında ise Japonya’da Tüketici Fiyatları Endeksi (TÜFE), Almanya’da Üretici Fiyatları Endeksi (ÜFE) ve ABD’de ikinci el konut satışlarının takip edileceğini ifade etti. teknik olarak BIST 100 endeksinin 5.500 olacağını belirtti. Direnç seviyesinin 5.200 puanlık ana pozisyonda olduğuna dikkat çekti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu