Ekonomi

EPDK: 40 firma 11 milyar lirayı geri ödeyecek

Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK), 40 şirket hakkında başlattığı idari soruşturma sonucunda 10,2 milyar liranın tazminine karar verdi.

Kurulun internet sitesinde yaptığı açıklamaya göre, Enerji Piyasası İşletmeleri A.Ş.’ye kazaen veya kasten yapılan yanlış bildirimler nedeniyle başlatılan soruşturma sonunda 10,2 milyar lira ceza verildiği açıklandı.

Özellikle son aylarda ülkemizdeki arz güvenliğini bozmamak ve tüketicilerimizi bu maliyet artışlarından korumak amacıyla Azami Uzlaşma Fiyatı (AUF) sisteminin kurum tarafından uygulamaya konulduğunu hatırlatan uluslararası pazarlar, 1 Nisan 2022 tarihinden itibaren devreye alınan ve Ekim ayında 6 ay daha uzatılan AÜF sisteminin de katkısıyla hiçbir santralin kapatılmadığı ve elektrik arz güvenliğinin kesintiye uğramadığı vurgulandı.

faiziyle ödenecek

Kurulumuz Perşembe günü yaptığı toplantıda, EPİAŞ’a bu sözleşmeler kapsamında bilmeden veya kasten yapılan yanlış bildirimler nedeniyle 40 şirket hakkında idari soruşturma açılmasına ve 10 milyar 208 milyon 222 bin 680 TL’nin tazmin edilmesine karar verdi. Faizle birlikte cezanın 11 milyar TL’yi aştığı ve bu tedbirin Auf mekanizmasının doğası gereği maliyet azaltımı olarak doğrudan tüketicilerin faturalarına yansıyacağı belirtildi.

Açıklamada, geri ödeme talimatının ilgili şirketlere Cuma günü “kayıtlı elektronik posta” (KEP) yoluyla gönderildiği belirtilirken, söz konusu şirketlerle ilgili idari soruşturmanın kurum tarafından titizlikle yürütüleceği belirtildi. .

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu