Ekonomi

Gram altındaki kayıtlar devam ediyor

Altın fiyatları, Fed’in beklenenden yavaş gelen ABD enflasyon verilerinin ardından faiz artırımlarını yumuşatabileceğine yönelik fiyatların yoğunlaşmasıyla Temmuz’dan bu yana en yüksek seviyesine yakın bir yerde istikrar kazandı.

Kıymetli metal, Fed’in daha az şahin olabileceği beklentileriyle Eylül’deki en düşük seviyesinden bu yana neredeyse yüzde 12 değer kazandı. Spot altın, ABD enflasyonunun değerli bir göstergesinin bir yıldan fazla bir sürenin en düşük aylık artışını kaydetmesinin ardından Salı günü ons başına 1.800 doları aştı.

Gram altındaYeni bir rekor daha kırıldı

Salı günü gram altında görülen yüksek seviyelere devam ederek sabah saatlerinde yeni bir rekor kırıldı. Ons altın ve Dolar/TL kuru üzerinden yapılan hesaplamaya göre gram altın 1.086 TL ile rekor kırdı.

Enflasyonda en kötünün geride kaldığına dair göstergeler, Fed’in önümüzdeki yıl faiz artırımlarını yavaşlatabileceğine işaret ediyor. ABD Merkez Bankası’nın Çarşamba günkü toplantısında 50 baz puanlık artış açıklaması bekleniyor.

Commonwealth Bank of Australia Emtia Analisti Vivek Dhar şunları söyledi: “ABD TÜFE’deki beklenenden daha zayıf artışa yanıt olarak altın vadeli işlemlerinin daha yüksek işlem görmesi çok şaşırtıcı değil. ABD doları ve ABD’ye ilişkin mevcut görüşümüz 10 yıllık reel getiriler, altın vadeli işlemlerinin gelecek yıl 1.750’de olması, 1.850 dolar aralığında olacağını gösteriyor” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu