Haber

Hosteslikten otobüs kaptanlığına

BARTIN’da ikamet eden Serenay Göç (27), 9 yıl şehir içi otobüslerde hosteslik yaptıktan sonra E sınıfı ehliyet aldı. 1 yıldır otobüs kaptanlığı yapan Göç, “Direksiyona geçince dertlerimi, dertlerimi herşeyimi unutuyorum. Emekli olana kadar bu işi yapacağım.”

1 çocuk annesi Serenay Göç, 17 yaşından itibaren otobüslerde hostes olarak çalışmaya başladı. 9 yıl hosteslik yaptıktan sonra Göç, çocukluk hayalini gerçekleştirmek için direksiyona geçmeye karar verdi. Birlikte çalıştığı kaptanların desteğiyle otobüs kullanmayı öğrenen ve E sınıfı ehliyet sahibi olan Göç, geçen yıl şehirlerin ortasında yolcu taşıyan bir firmada otobüs kaptanı olarak çalışmaya başladı.

Bartın-İstanbul, Bartın-Ankara güzergahlarında otobüslerde yiyecek-içecek hizmeti veren ve yolcu taşıyan 9 yıl hostes koltuğunda oturduktan sonra kaptan koltuğuna geçen Serenay Göç, “Çocukluğumdan beri merak ederim. otobüs kaptanlığı hakkında.benim de ilgim vardı bu işe.hosteslik yaparken merakım arttı.birlikte çalıştığım kaptanları gözlemleyerek,gerekirse otobüsü kullanarak öğrenmeye başladım.ilk otobüs koltuğuna oturduğumda, Ben bu işi yapıyormuyum diye çok heyecanlandım gerçekten becerebilirdik erkeklerin yaptığı her şeyi biz de yapıyoruz erkeklerin yaptığı gibi öğrendikten sonra çok zevkli buldum ve ‘Emekli olana kadar bu işi yapacağım’ dedim. .’ İşimi seviyorum dedi.Hele gezi bittikten sonra ‘Bizi mi getirdin çok güzel oldu’ dedikten sonra beraber fotoğraf çektirdik.Kızımı evde bırakıp yola çıkmak meşakkatli ama bu hayat arayışı 4 yaşında çok tatlı bir kızım var herşey onda direksiyona geçince sıkıntımı acımı kaygımı herşeyimi unutuyorum radyomu açıyorum özellikle Müslüm Gürses Dinlemesi çok keyifli.Serenay Göç’ün çalıştığı turizm firmasının eğitim sorumlusu Yiğit Ali Akgöz de Serenay sayesinde otobüslerde kadın istihdamının artacağını vurgulayarak, “Ana hedefimiz kadınlar için kontenjan açmak. satış görevlisinden kaptana. Kadınların ne kadar değerli olduğundan bahsetmek mümkün değil. Hanım kaptan görünce müşteriler önce şaşırır, sonra bir inanç ortamı oluşur. Bu da bizi mutlu ediyor” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu