Ekonomi

İstanbul’daki restoranlarda gıda fiyatlarında rekor artış

İstanbul’da dışarıda yenen yemek fiyatlarındaki yıllık artış Ocak ayında yeniden üç haneli seviyelere yükseldi. İstanbul Ticaret Odası’nın (İTO) verilerine göre ocak ayında dışarıda yenen yemek grubunda fiyatlar bir önceki aya göre yüzde 14,92 arttı.

Geçen yılın aynı dönemine göre artış yüzde 102,47 olarak kaydedildi. Böylece, bu grupta Aralık ayında çift haneli yıllık enflasyonun ardından Ocak ayında yeniden üç haneli enflasyon gözlendi.

Ocak ayında bir önceki aya göre yüzde 6,07 arttı

Ocak ayında açık hava gıda grubundaki aylık artış, gıda harcamalarındaki artışı geride bıraktı. İTO verilerine göre İstanbul’da gıda harcamaları ocak ayında bir önceki aya göre yüzde 6,07 arttı. Gıda kümelenmesindeki yıllık artış yüzde 83,79 oldu.

Dışarıda yemek yeme grubundaki artış, genel perakende ve toptan eşya fiyatlarındaki artışı da geride bıraktı. İstanbul’da perakende fiyatları Ocak’ta aylık yüzde 5,94; toptan eşya fiyatları da yüzde 5,52 arttı.

Fiyat sabitleme daveti yapıldı

Ocak ayında sektöre fiyat sabitleme daveti yapıldı. Tüm Lokantalar ve Turizmciler Derneği (TÜRES) Genel Başkanı Ramazan Bingöl, fiyatı sabitlemek için davet yaptıklarını ve segmentin değerli kesiminin buna uyduğunu söyledi.

gursu-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu