Haber

Kiev’de ‘sığınaklara gidin’ çağrısı: 1 kişi öldü

ABD ve Almanya’nın Ukrayna’ya tank gönderme kararı almasının ardından Rusya, Kiev ve Odessa şehirlerine peş peşe hava saldırıları düzenledi. Kiev Belediye Başkanı Vitali Klitschko, yerel halkı ‘sığınaklara gitmeye’ davet ederek, başkentin güneyindeki konut dışı binalara Rus füzesinin isabet etmesi sonucu bir kişinin öldüğünü, iki kişinin de yaralandığını söyledi. Klitschko, Telegram kanalında “Yaralılar sağlık görevlileri tarafından hastaneye kaldırıldı” dedi.

ODESSA’DA ALTYAPI HASARI

Ukrayna’nın güneybatısındaki liman kenti Odessa’da, füze saldırıları sonucu enerji altyapısının zarar gördüğü belirtildi. Odessa Bölgesi Askeri İdaresi, herhangi bir can kaybı olmadığını açıkladı.

ZELENSKIY ‘MÜJDE DEMİŞTİ’

ABD ve Almanya’nın ülkesine tank verme kararını değerlendiren Ukrayna Devlet Lideri Vladimir Zelenskiy, “Bugün Ukrayna için son derece sevindirici bir gün. Tank koalisyonu var” sözlerini kullandı. Ülkesinde Rusya’ya karşı savaşın sürdüğünü hatırlatan Zelenskiy, Ukrayna’nın savaşta zafere ulaşması için daha fazla silaha ihtiyacı olduğunu söyledi.

Almanya’nın Ukrayna’ya tank gönderme kararının açıklanmasının ardından Moskova yönetiminde tepki oluştu. Rusya’nın Berlin Büyükelçisi Sergey Nechayev, Alman hükümetinin Ukrayna’ya kendi Leopard tanklarını göndereceğini belirterek, “Bu, mevcut çatışmayı yeni bir sürtüşme düzeyine taşıyan son derece tehlikeli bir karardır. Söz konusu karar, Alman siyasetçilerin ülkelerinin bu çatışmada yer almak istemediği yönündeki açıklamalarıyla da çelişiyor. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu