Haber

Kira Davalarında Zorunlu Arabuluculuk Dönemi Başlıyor

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, zorunlu arabuluculuk süresinin 1 Eylül’den itibaren başlayacağını hatırlatarak, “Kira uyuşmazlıklarının mahkemeye gitmeden arabuluculuk yoluyla çözülmesi, tarafların daha az masrafla, daha hızlı ve barışçıl şekilde uzlaşmasını sağlayacak ve bu durumda mahkemelerin iş yükü azalacaktır.” söz konusu.

Tunç, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığındaki Kabine Toplantısı’nın ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Geçtiğimiz yıl Borçlar Kanunu’na eklenen kesintili düzenleme ile konut kira sözleşmelerindeki yıllık kira artışının azami yüzde 25’e kadar kaldırıldığını ve bu sürenin TBMM’de yapılan yasal düzenlemeyle 1 Temmuz itibarıyla 1 yıl daha uzatıldığını hatırlatan sözünü kullandı.

Bakan Tunç, kira ihtilaflarında 1 Eylül’de başlayacak zorunlu arabuluculuk dönemine ilişkin şunları kaydetti:

“Kira bedeli veya tahliye davası açmadan önce kiracı veya kiraya verenin arabulucuya başvurması zorunlu olacak. İş hukuku davaları, ticari davalar, tüketici davalarında uygulanan zorunlu arabuluculuk davaları, kat mülkiyetinden doğan davalar, mahalle hukukundan doğan davalar, katılma uzlaştırmasına ilişkin davaların yanı sıra daha az masrafla ve kiracılık uyuşmazlıklarının mahkemeler nezdinde daha hızlı çözümlenmesiyle 1 Eylül prestiji kapsamında karşılanıyor. yöntemine başvurulacak ve bu durumda mahkemelerin iş yükü azalacaktır.”

habergemerek.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu