Haber

KKTC Cumhuriyet Meclisi Başkanı Töre, Milli Eğitim Bakanı Özer’i kabul etti

KKTC Cumhuriyet Meclisi Başkanı Güçlü Töre, bazı temaslarda bulunmak üzere Lefkoşa’da bulunan Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’i kabul etti.

KKTC Cumhuriyet Meclisi Onur Salonu’nda gerçekleştirilen resepsiyona Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçisi Metin Feyzioğlu ve KKTC Milli Eğitim Bakanı Nazım Çavuşoğlu da katıldı.

KKTC’nin milli bir Türk devleti olduğunu belirten Töre, “Bu devlete herkesin sahip çıkması lazım” dedi. dedim.

Zorlu Töre dedi ki:

“Büyük düşünmek lazım. O büyük düşünce Türk milletidir. Türk milletinin milli hak ve menfaatleri ile Kıbrıs Türk halkının milli hak ve menfaatleri bir bütün olarak ele alınmalıdır. Bilim, teknoloji ve e-devlet” Devleti ayakta tutacak projelere ihtiyaç var.Önem verilmeli.Ama ondan önce de milli şuur lazım.Milli ve manevi değerler olmadan ilerlemek mümkün değil.”

Töre, KKTC’nin Türk Devletleri Örgütü’ne (TDT) gözlemci üye olarak kabul edilmesi için çaba sarf eden Türkiye’ye teşekkür ederek, Kıbrıs Türk halkının 2023 Türk Yüzyılı’nın bir parçası olduğunu sözlerine ekledi.

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer de Türkiye ile KKTC arasında eğitim alanında paylaşılacak çok şey olduğuna inandığını ifade etti.

Türkiye’nin son 20 yılda kat ettiği farkla örnek bir eğitim sistemine sahip olduğunu anlatan Özer, eğitimin tamamının hem kitleselleşmeyi hem de kaliteyi merkeze alan bir anlayışla uluslararası düzeyde örnek teşkil ettiğini söyledi.

Türkiye’nin eğitim sisteminin demokratik ve toplumsal değerlere duyarlı olduğunu, kalitesini her geçen gün daha da güçlendirerek ve artırarak yoluna devam ettiğini belirterek, “Cumhuriyetimizin 2. yüzyılındaki atılımlarda en temel olan misyonumuz; Sayın Cumhurbaşkanımızın özellikle vurguladığı Türk Yüzyılı eğitimde yaşanan dönüşümdür.Özellikle son 20 yılda eğitimde yapılan dönüşüm Türk Yüzyılının çok daha güçlü bir şekilde gerçekleşmesine katkı sağlayacaktır.” değerlendirmesini yaptı.

Lefkoşa Özel Eğitim ve Mesleki Eğitim Okulu’nu ziyaret edin

Mahmut Özer, KKTC Milli Eğitim Bakanı Çavuşoğlu ile Lefkoşa Özel Eğitim ve Mesleki Eğitim Okulunu ziyaret ederek burada incelemelerde bulundu.

Öğrencilerle bir süre sohbet eden Bakan Özer, okulun tam zamanlı bir kampüse dönüştürülmesi için gerekli çalışma ve takviyenin sağlanacağını belirtti.

Özer’e ziyareti sırasında Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçisi Feyzioğlu ve Milli Eğitim Bakanlığı heyeti eşlik etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu