Haber

Kulis: HDP yerel seçimlerde tüm illerde aday gösterme yolunda

HDP’nin kapatma davası nedeniyle çalışmalarını sürdürdüğü Yeşil Sol Parti’de, 2019 yerel seçimlerinin aksine 2024’te tüm illerde aday gösterilmesi görüşünün hakim olduğu belirtildi. HDP’nin aday göstermemesi anlayışına itiraz ediyoruz. HDP aday gösterme hakkına sahiptir. ‘Doğal aday yapma’ değerlendirmesi yapıldı.

Cumhuriyet gazetesinden Sefa Uyar’ın haberine göre, 2019’da bazı büyükşehirlerde aday olmamasını “istisna” olarak nitelendiren parti, “tüm illerde aday gösterme” niyetini dile getiriyor. Parti yöneticileri, “Ülkeyi yönettiğini iddia eden her siyasi partinin hem milletvekilliği, hem cumhurbaşkanlığı hem de yerel yönetim seçimlerinde aday göstermelerinin olağan olduğunu, seçilmemenin istisna olacağını” vurgulayarak, henüz bir karar alınmadığını belirtiyor. henüz bu konuyu ele aldı.

‘Partide bir eğilim var, doğal olan aday çıkarmak’ diyen parti kaynakları, ‘HDP’nin aday göstermemesi yönünde bir anlayış var, buna itiraz ediyoruz. HDP aday gösterme hakkına sahiptir. Yeri geldiğinde her şeyi tartışacağız. Stratejiyi görüşeceğiz’ dedi. Konunun ancak kongrenin tamamlanmasıyla ele alınacağını belirten kaynaklar, ittifaklara veya başka seçeneklere kapıyı kapatmadı. (KAYNAK)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu