Sağlık

Mide Tembelliği İle Başa Çıkmak İçin Önemli Tavsiyeler

Mide tembelliği genel vücut sağlığını da olumsuz etkiler ve bu konuda vakit kaybetmeden gerekli önlemlerin alınması önemlidir. Mide rahatsızlıkları vücudun ‘ikinci beyni’ olan ve besin alımını sağlayan değerli organların ortasında yer alan bağırsakların sağlığı ile yakından ilgilidir. Sindirim sisteminin temel yapı taşlarından biri olan bağırsaklar midede oluşabilecek en ufak bir sorundan etkilenir ve mide hastalıkları bağırsakların çalışma şeklinde olumsuz değişikliklere neden olarak farklı sağlık sorunlarını beraberinde getirir. Sindirim sistemini olumsuz etkileyen ve yaşam kalitesini düşüren mide hastalıklarına karşı takip ve tedavi süreçleri aksatılmamalıdır. Memorial Diyarbakır Hastanesi Gastroenteroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Nurettin Tunç mide tembelliği ve tedavisi hakkında bilgi verdi.

Ameliyat sonrası veya şeker hastalığına bağlı olarak gelişebilir.

Tembel, yavaş mide veya gecikmiş mide boşalması olarak bilinen ‘gastroparezi’, midenin normal sürede sindirilmesi gereken yiyecekleri sindirmesinin daha uzun sürdüğü bir durum olarak tanımlanır. Gastroparezi veya ‘mide tembelliği’, midedeki kasların normal spontan hareketini etkileyen bir durumdur. Organların işleyişindeki aksamalar, diğer organlarda işlev bozukluğuna veya önemli hasarlara neden olabilir. Rutin işleyişte olması gereken şey, güçlü kas kasılmalarının besinlerin sindirim sisteminden geçmesini sağlamasıdır. Buna ek olarak, Tip 1 diyabet hastalarının mide felci geçirme olasılığı daha yüksektir. Sindirilen besinlerin ince bağırsağa gönderilememesine bağlı olarak bakteri üretimi sonucu oluşan bu durum bir an önce tedavi edilmelidir.

Riski artıran faktörlere dikkat!

Mide hastalıkları ve diyabetin yanı sıra kronik hastalıklara karşı kullanılan ilaçlar da mide tembelliğine neden olabilir. Mide tembelliğine neden olan faktörler şu şekilde sıralanabilir;

  • Ağrı kesicilerin uygunsuz veya aşırı kullanımı,
  • Hipertansiyon,
  • bazı antidepresan hapları,
  • Alerji ilaçları mide tembelliğinin sebepleri arasında yer alır.

Mide ağrısı tanısı alan kişilerde alerji, antidepresan ve ağrı kesici hap kullanımına devam edilmesi durumu daha da kötüleştirebilir.

Fiziksel aktiviteye dikkat edin

Mide tembelliğine cerrahi bir müdahale yoktur. Ancak doktorun uygun göreceği ilaç ve diyet/beslenme formunun uygulanması hem ruhsal hem de fiziksel olarak olumlu etkiler doğuracaktır. Kilo kontrolü başta olmak üzere egzersiz, yaşam tarzı ve beslenme alışkanlıklarında kalıcı değişiklikler yapmak gerekiyor. Hareketsiz yaşam terk edilmeli ve bağırsak hareketleriyle uyumlu antrenman türleri uygulanmalıdır.

Tedavide düzenli ve doğru beslenme kilit rol oynuyor

Doğru beslenme planlaması, mide tembelliğinde en değerli yumuşatma adımlarından biridir. Diyet değişiklikleri yapılmalıdır. Posalı besinlerin tüketimine dikkat edilmeli, aşırı karbonhidrat tüketimine dikkat edilmelidir. Et tüketimi ideal seviyede tutulmalıdır. Taze ve günlük meyve sebze tüketimi değerlidir. Özellikle günlük kafein ve çay tüketimi bir veya iki fincanı geçmemelidir.

Tedaviyi yarıda kesmeyin

Kan tahlilleri, ultrason ve endoskopi sonrasında mide tembelliği teşhisi konulan bireylerde yaşam tarzı alışkanlıkları ve beslenme düzeni rehberliğinde bir tedavi süreci yürütülmektedir. Ayrıca mide fonksiyonunu destekleyen ilaçların kullanılması mide kasılmasını artıracak ve midenin boşalmasını sağlayacaktır. Bu ilaçlar tedavi süresince sistematik olarak kullanılmalıdır. Doktora danışılmadan kesilen tedavi olumsuz sonuçlara yol açabilir. Ameliyatsız endoskopik tedaviler arasında öne çıkan G-POEM tekniği ile mide çıkışındaki kaslar ameliyatsız kesilerek besinlerin mideden bağırsaklara sıkışmadan geçmesi sağlanır. İlaçlı tedaviden başarılı sonuç alınamayan hastalar için bir tedavi seçeneği olarak ortaya çıkan bu yöntem sayesinde bire bir gün taburcu edilebilmektedir.

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu