Haber

Muğla’nın barajları önemli ölçüde azaldı

MUĞLA (İGFA) –Muğla Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İşletmesi Genel Müdürlüğü’nden (MUSKİ) alınan bilgiye göre, Muğla’da kullanılan içme suyu miktarında önemli artış yaşandı.

2022 yılının ilk 7 ayında il genelinde 8 milyon 484 bin 667 m3 su kullanılırken, 2023 yılının aynı döneminde bu sayı 10 milyon 579 bin 650 bin metreküpe yükseldi.

Kış aylarında yeterli yağışın alınamaması, yeraltı su kaynaklarının azalması ve bilinçsiz su tüketiminin artması barajları olumsuz etkiledi.

Geçmiş yıllardaki bu dönemlere bakıldığında il genelinde faaliyet gösteren barajlarda gözle görülür bir azalma görülmektedir. Özellikle doluluk oranı yüzde 100’ün altına düşmeyen Marmaris Atatürk Barajı bugün itibariyle yüzde 70 seviyesinde. 1 Temmuz 2020’de yüzde 85 doluluk oranına sahip olan Geyik Barajı bugün yüzde 29, 1 Temmuz 2020 itibarıyla yüzde 40 seviyesinde olan Mumcular Barajı bugün yüzde 27’ye ulaştı.

KAYIP KAÇAK ORANI YÜZDE 18 AZALDI

Muğla Büyükşehir Belediyesi, 2014 yılından bu yana içme suyunda kayıp ve kaçakların önlenmesi amacıyla il genelinde önemli altyapı yatırımlarına devam ediyor. Bu kapsamda 2014 yılından bu yana 1 milyon 602 bin 101 metre içme suyu bordür çalışması yapıldı. Bu çalışmalarla kayıp ve kaçak su kullanımı yüzde 18 oranında azaltılarak tekrar sisteme dahil edilerek vatandaşların hizmetine sunuldu. Ayrıca ilave su temini amacıyla içme suyu arıtma tesislerinde revizyon çalışmaları yapılarak arıtma kapasiteleri artırılmıştır. Ayrıca yeni su kaynakları bulunarak sisteme dahil edildi ve arıtma tesislerinde yeşil alanlarda sulama yapabilen sistemler kuruldu.

Küresel iklim krizi nedeniyle ülkemizde de su kaynaklarında azalmanın başladığını vurgulayan MUSKİ Genel Müdürlüğü, vatandaşları su tasarrufu konusunda uyardı. MUSKİ, suyun geri dönüşümü için gerekli yatırımları yapmaya devam ederken, vatandaşlardan tasarruf konusunu daha ciddiye almalarını istedi.

basiskele-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu