Haber

Nilüfer Belediyesi Deneyimleri Paylaşıldı

 

Marmara Belediyeler Birliği tarafından düzenlenen “Yerel İklim Değişikliği 101” konulu eğitim programına katılan Nilüfer Belediyesi İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Müdürü Zerrin Güleş, Nilüfer Belediyesi’nin bu konudaki deneyimlerini paylaştı.

Marmara Belediyeler Birliği, Yerel Yönetimler Akademisi, Sürdürülebilirlik ve İklim Değişikliği Merkezi ve TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi tarafından Marmara Belediyeler Birliği’ne üye belediyelere yönelik online “İklim Değişikliği 101” Eğitim Programı düzenlendi.
Programın ikinci gününde gerçekleştirilen “Belediye Deneyim Paylaşımı” oturumuna ise Nilüfer Belediyesi adına İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Müdürü Zerrin Güleş katıldı. Güleş, Nilüfer Belediyesi’nin 2020’yi Gıda Yılı, 2021’i Tarım Yılı ve 2022’yi İklim Yılı ilan ettiğini ve yıl boyunca bu yöndeki çalışmalarını sürdürdüğünü ve bu amaçla birçok projeyi hayata geçirdiğini anlattı. Nilüfer Belediyesi’nin stratejik hedefleri doğrultusunda, çevreyi ve insan sağlığını korumak, çevre bilincini ve farkındalığını artırmak, kırsal ve tarımsal kalkınmayı güçlendirmek, çiftçi ve tüketicinin kazanan şehir olmasını sağlamak, küresel ısınma ve iklim değişikliği ile başa çıkma ve karbon emisyonlarını azaltma konusunda farkındalık. İklim değişikliğini azaltmak için örnek teşkil eden çalışmalarını anlatan Güleş, şöyle devam etti: “Çevre dostu bir şehir olarak, yerel yönetimler ve paydaşlarının küresel ısınmaya karşı birlikte çalışmalarına yön veren ve Türkiye’nin desteklediği Belediye Başkanları Sözleşmesi’ni 2014 yılında imzaladık. Avrupa Komitesi CO2 emisyonlarını 2030 yılına kadar yüzde 40 oranında azaltma taahhüdünde bulunduk.İklim değişikliği çabasını Sürdürülebilirlik Politikası olarak benimsedik.CO2 emisyonlarını kontrol ederek azaltmak amacıyla; Vatandaşlarımızı bilinçlendirmek amacıyla veriler hazırlamayı ve çalışmalar yapmayı kendimize hedef olarak belirledik” dedi.
FUSILLI gibi Nilüfer Belediyesi’nin yer aldığı projelerden de bahseden Zerrin Güleş, Nilüfer Belediyesi temel alınarak kurulan Nilüfer Tarımsal Kalkınma Kooperatifi’nin (NİLKOOP) çalışmalarından da bahsetti. NİLKOOP bünyesinde faaliyete geçen Nilüfer Bahçeleri ile vatandaşların sağlıklı gıdaya erişimini kolaylaştırdıklarını anlatan Güleş, “Kooperatifimiz Nilüfer’deki Köy Kadınları Derneklerini önemsiyor. Hijyenik ve seri üretim için kadın dernekleri düzenliyor, işlenecek ürünlerin hammaddelerini kendimiz üretiyor ya da reçel, tarhana, salça gibi ürünleri sözleşmeli üretimden temin ederek Nilüfer Bostan Markası ile tüketiciyle buluşmasını sağlıyoruz. kontrol altında işlemek.

Zerrin Güleş, Nilüfer Belediyesi’nin tüm vatandaşları bahçe ve teras tarımına teşvik etmek için düzenlediği eğitimler ve etkinlikler hakkında da bilgi verdi. Nilüfer Belediyesi tarafından her yıl dağıtılan onbinlerce sebze fidesini ücretsiz olarak halka dağıtarak herkese eser yetiştirme fırsatı sunduklarını sözlerine ekledi.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

eflani-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu