Haber

Parlamento onayladı: Yeni Zelanda, 2008’den sonra doğanlara sigara satışını yasakladı

Yeni Zelanda, yeni neslin sigara içme alışkanlığını tamamen engellemek için, bundan sonra her yıl bir yıl artacak şekilde 14 yaşından küçüklerin sigara almasını tamamen yasaklayacak dünyanın ilk maddesini yasalaştırdı. Yeni Zelanda Sağlık Bakan Yardımcısı Ayesha Verrall, parlamento oturumunda hükümetin ‘Sigara İçilmez 2025 Eylem Planı’nı başlattığını duyurdu.

Sputnik’in aktardığına göre Verrall, “Sigara içme oranları doğru yönde ilerlerken, hedefimize ulaşmak için daha fazlasını, daha hızlı yapmamız gerekiyor.” dedi. Sigaraya yapılan vergi artışının fayda sağlamadığına dikkati çeken Verrall, bunun insanların sigarayı bırakmasına yardımcı olmayacağını, sadece alışkanlıktan kurtulmaya çalışan sigara içenleri cezalandıracağını belirtti.

‘SUÇ İŞLEYECEĞİZ’

Öte yandan Verrall, “Gençlerin sigaraya hiç başlamamasını sağlamak istiyoruz, bu nedenle yeni genç gruplara tütsülenmiş tütün ürünleri satmayı veya tedarik etmeyi suç haline getireceğiz. Yasa yürürlüğe girdiğinde, 14 yaşında olanlar asla yasal olarak tütün satın alamayacaklar.” Bakan, “Binlerce insan daha uzun, daha sağlıklı yaşayacak ve sigaraya bağlı hastalıkların tedavisi için harcanan 5 milyar dolarlık yük sağlık sisteminin üzerinden kalkacak.” dedi.

Yeni sistemle birlikte 1 Ocak 2009 ve sonrasında doğanlara asla sigara satılmayacak ve sigara denetimleri de artacak. Market ve süpermarketlerden sigaranın kaldırılması için sigara satılan yerlerin sayısı sınırlandırılacak ve sigara satan işyeri sayısı 8 binden 500’ün altına düşürülecek. (DIŞ HABER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu