Haber

Sahte Alman ‘Slap Operasyonu’ ile yakalandı

ANKARA’da Almanya’dan geldiğini söyleyerek vatandaşları döviz bozdurma bahanesiyle sahte euro vererek dolandıran SA, polisin ‘Tokat’ kod adlı operasyonunda yakalanarak tutuklandı.

Vatandaşlardan gelen ‘sahte para dolandırıcılığı’ ihbarları üzerine İl Emniyet Müdürlüğü Mali Kabahatlerle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri çalışma başlattı. Farklı noktalardaki güvenlik ve güvenlik kameralarını inceleyen ekipler, kendisini ‘Almancı’ olarak tanıtan SA’yı başta Ankara olmak üzere 21 ilde tespit ederek takibe aldı. Ankara’da ruhsatsız araçta bulunan şahsın geçersiz para dağıttığını bildirmesi üzerine ekipler fiziki takibe başladı. Yeri belirlenen otomobil, trafikte seyir halindeyken düzenlenen ‘Tokat’ operasyonuyla durduruldu. Şüpheli SA gözaltına alındı. SA’nın evinde yapılan aramada 50 ve 100 euroluk banknotlarda toplam 32 bin 500 euro sahte para ele geçirildi.

Polise verdiği ifadede, ‘İhtiyacım olduğu için bu yola çıktım. Hapisten yeni çıktım. İşim yok, ihtiyacım olduğu için bu yola çıktım. Ben parayı İstanbul Beyoğlu’ndan alıyorum. İnsanlara kendimi ‘Alman’ olarak tanıtıyorum. “Üzerimde Türk lirası yok ama sahte para verin karşılığında gerçek para alın. Şimdiye kadar 8 deste verdim. İstanbul’da verdim. Karşılığında 2 milyon lira aldım. Vatandaşlar anlamıyorlar. Paranın sahte olduğunu” söyledi. SA, aldığı tüm önlemlere rağmen yakalanmasına şaşırdığını da belirterek, işlediği tüm suçları itiraf etti.9 BELGENİN SAHİBİ OLDUĞU BELİRLENDİ SA’nın 9 farklı belgenin faili olduğu ortaya çıktı. belirlenen. Ayrıca hayır yapmak istediğini söyleyerek vatandaşların dini duygularını suistimal ettiği, yardım kolilerindeki paraları cami yapımına yardım vaadiyle topladığı, Özbekistan som ve benzeri çok düşük fiyatlar ile insanları kandırdığı da tespit edildi. Kuzey Kore wonu ve avro. SA’nın gittiği her noktada kıyafet değiştirdiği, tenha ve kamerasız yerlerde yakalanmamak için aracının plakalarını çıkardığı öğrenildi.

Emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edilen SA, ‘sahte para’ ve ‘nitelikli dolandırıcılık’ suçlarından tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu