Haber

Samsun’da canlı hayvan pazarları kapatıldı

Samsun İl Hayvan Sağlığı Polis Kurulu tarafından, şap hastalığı riskine karşı tedbir olarak il genelindeki canlı hayvan pazarlarının kapatıldığı bildirildi.

Havza İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, Vali Yardımcısı Mahmut Helal’in başkanlık ettiği Samsun Hayvan Sağlığı Polis Kurulu toplantısında, yakın çevrede büyükbaş ve küçükbaş hayvanlarda SAT-2 serotip salgınları görüldüğü belirtildi. Irak’ın uç bölgelerinde, hastalık sığırlarda şiddetliydi ve yayıldı. Ülke dinamikleri ile ölüm oranlarının yüksek olduğunun bilinmesi nedeniyle bir dizi önlem alındığı belirtildi.

Açıklamada, şap hastalığı nedeniyle kapatılan hayvan halleri nedeniyle Samsun’daki hayvan hareketlerinin daha da artabileceği belirtilerek, şu ifadelere yer verildi:

“İlimizdeki hayvan satış yerlerine olan talep artabileceğinden dolayı, hastalığın yayılmasını önlemek ve olası bir salgın ihtimalini önlemek amacıyla il genelindeki tüm hayvan satış yerlerinin ikinci bir emre kadar kapatılmasına karar verilmiştir. Gerekli kontroller vatandaşların pazar dışında toplanıp hayvan alıp satmalarını önlemek amacıyla il ve ilçe müdürlükleri ile kolluk kuvvetlerince yapılacak.Hastalık bildirimleri zamanında ve titizlikle ödenecek. Duyarlı hayvanların barındığı tüm işletmelerde çalışma saatlerine bakılmaksızın şap hastalığı aşılama programı uygulanacak ve işletmelerde bulaşmayı önleyici biyogüvenlik önlemleri alınacaktır. Aktif bir salgın durumunda, yasal süre içinde hastalık azalana kadar kordon ve karantina önlemleri titizlikle alınacaktır.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu