Haber

TBB Başkanı Sağkan Diyarbakır’da: Deliller hukuka aykırı

DİYARBAKIR – Diyarbakır 3. Sulh Ceza Mahkemesi’nin yürüttüğü soruşturma kapsamında 216 kişi hakkında tutuklama kararı çıkardığı, 128 kişinin tutuklandığı operasyona ilişkin Diyarbakır, Adıyaman, Muş, Urfa, Batman, Mardin, Van ve Şırnak baro başkanları Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı. ile Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Erinç Sağkan, Diyarbakır Adliyesi önünde bir araya geldi.

“2 Meslektaşımız SERBEST BIRAKILDI”

Açıklamada ilk konuşmayı yapan Diyarbakır Barosu Başkanı Nihat Eren, 25 meslektaşımızın gözaltına alındığını, 17 kişinin de gözaltına alındığını söyledi. Adliyeye sevk edilen iki meslektaşının adli kontrol şartıyla serbest bırakıldığını belirtti. Gözaltındaki 15 meslektaşın bugün adliyeye sevk edileceğini belirten Eren, operasyonların seçim süreci ve güvenliği konusunda ciddi şüpheler uyandırdığını söyledi.

SAĞKAN: SÜRECİ Adil Hale Getirmek İçin Buradayız

Eren’in ardından söz alan TTB Başkanı Sağkan, “Sürecin adil bir şekilde yürütülmesi için buradayız” dedi. Soruşturmadaki zamanaşımına ve tedbir kararına değinen Sağkan, “Dosyanın içeriği hakkında detaylı bilgiye sahip değiliz ancak soruşturma sürecindeki aksaklıkları paylaşmak boynumuzun borcu. Bir gömlek yanlışsa, o gömleği doğru giyemezsiniz. Soruşturma aşaması bir ceza davasının en değerli aşamasıdır. “Erişimi engelleme kararı kanunda yer alsa da sınırsız ve keyfi olarak uygulayamazsınız. Eğer bu kararı uyguluyorsanız, bu karara neden başvurduğunuzu ve bu kararı uygulamazsanız soruşturmanın güvenliği açısından ne gibi sonuçlar doğuracağını da göstermelisiniz” dedi.

‘DELİL HUKUKSALDIR’

Kanundaki açık hükümlere rağmen avukat arkadaşlarının evlerine yapılan baskında baro temsilcisinin bulunmadığını kaydeden Sağkan, “Elde edilen deliller de hukuka aykırıdır ve dayanak teşkil edecek şekilde değerlendirilemez. Soruşturma sürecinin hukuka uygun yürütülmesi en büyük beklentimizdir.”

TBB ve barolar olarak süreci yakından takip edeceklerini belirten Sağkan, soruşturma sürecinin hukuka uygun yürütülmesinin esas olduğunu vurguladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu