Ekonomi

Türkiye-Kırgızistan dış ticaret hacmi 1 milyar dolara ulaştı

Büyükelçi Doğan burada yaptığı konuşmada Türkiye ile Kırgızistan arasında her alanda gelişen ilişkilerde ticaret ve yatırımın önemine vurgu yaptı.

Son yıllarda ticari ilişkilerde çok değerli bir mesafe kat edildiğini kaydeden Doğan, “2022 yılında 11 aylık dönemde 950 milyon dolar düzeyine ulaşan ticaret hacmimiz ile bugünlere geldiğimizi düşünüyoruz. Yılsonu verilerine göre 1 milyar dolar.”

Doğan, iş insanlarının son derece değerli bir misyon üstlendiklerinin farkında olduklarının ve onları “gönül elçisi” olarak gördüğünün altını çizdi.

Türk iş insanlarının son 26 yılda Kırgızistan’da 1 milyar doları aşkın doğrudan yatırım yaptığını belirten Doğan, Türk yatırım faaliyetlerinin öncelikle iş insanlarının özverili çabaları sayesinde gerçekleştiğini kaydetti.

Doğan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın önümüzdeki dönemde 2 milyar dolar hedef koyduklarına değinerek, iş dünyasının emeği ile birlikte bu hedefe ulaşacaklarını söyledi.

MÜSİAD’ın yeni şube çalışmalarının Türkiye ve Kırgız bağlarının gelişmesine son derece değerli katkılar sağlayacağına inandığını belirten Doğan, yeni şubenin her iki ülke için de hayırlı ve uğurlu olmasını diledi.

Davut Altunbaş: Kırgızistan ile ikili ticareti 2 milyar dolara çıkarmaya çalışacağız

MÜSİAD Genel Başkan Yardımcısı Davut Altunbaş yaptığı konuşmada, “Kırgızistan ile ikili ticareti 2 milyar dolara çıkarmak için çaba göstereceğiz.”

Altunbaş, şu anda 13 bini aşkın üyesi, 60 bin firması ve Türkiye ihracatında yüzde 20 payı bulunan MÜSİAD’ın 2,5 milyon kişiye istihdam sağlayan bir ticaret örgütü olduğunu hatırlattı.

Yıl sonuna kadar şube sayısını 100’e çıkarmayı hedeflediklerini belirten Altunbaş, dünya ticaretinin yüzde 74’ünü oluşturan G20 ülkelerinin 18’inde şube ve temsilcilik olarak devam ettiklerini söyledi.

Altunbaş, yıl sonuna kadar iki ülkede daha şube açarak kurumun G20 stratejisini tamamlayacaklarını bildirdi.

Program, Kırgız şarkıcı Turdakun Niyazaliyev ile Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi Türk ve Kırgız folklor dansları ve komuzist grubunun performansıyla sona erdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu