Haber

Erken evlilikleri önlemek için kurduğu voleybol takımı 2.ligde.

ŞIRNAKLI voleybol antrenörü Yüksel Bayar’ın (37) erken yaşta evlilikleri önlemek amacıyla 2007 yılında kurduğu kadın voleybol takımı, Türkiye Voleybol Federasyonu Kadınlar 2. Ligi 16. Grupta 31 puanla 3. sırada yer alıyor. Yüksel Bayar, “Bire bir şahit olduğum çocuk yaşta evlilikler oldu.

Şırnak voleybol antrenörü Yüksel Bayar, şahit olduğu ve çevresinde gördüğü erken yaşta evliliklerin önüne geçmek için 2007 yılında Şırnak Bayan Voleybol Takımı’nı kurdu. Zaman zaman ailelerin tepkisi ve çeşitli zorluklarla karşılaşan Bayar, insanların çocuklara, kadınlara ve spora bakış açısını değiştirmeye çalıştığını belirtti. 2017 yılında belediyeye devredilen ’73 Şırnak Belediyesi’nin adı Spor Türkiye Voleybol Federasyonu Kadınlar 2. Ligi 16. Grupta bayan voleybol takımımız 31 puanla 3. sırada yer alıyor. 16 yıla yakın verdiği mücadeleyle yüzlerce kız çocuğunun okumasına ve spor yapmasına vesile olan Bayar’ın yetiştirdiği öğrencilerin bir kısmı öğretmen olmuş, birçoğu da profesyonel gruplarda voleybol oynamaktadır.

Dicle Üniversitesi Beden Eğitimi Öğretmeni Yüksel Bayar, bir öğretmen olarak kayıtsız kalamayacağını belirterek, “Kadın, güçlü toplum demektir. Bu sloganla kadın sporcu sayımızın artması için her türlü çabayı sarf ettim. Bir öğretmen olarak şu karara vardım: Bunu yapmak için Kadın Voleybolu erken yaşta evlilikler için önemli.Kadın seslerinin engellenmesine ve toplumda kadın sesi olmaya önem vermeye başladım.Bu vesileyle şu anda üniversitede okuyan 50-60 sporcum var. farklı kulüplerde oynayan ve hocalık yapan bir çok öğrencim var onların varlığı benim için dünyada yaşayabileceğim en büyük gururlardan biri.2007 yılında kurduğumuz takım yavaş yavaş yükselmeye başladı.tabii ki bu da sorunlar yaşamaya başladı. Kadınların baskısından dolayı takımı toplamakta biraz zorlandık ama başardık.Ailelerden beklemediğim tepkilerle karşılaştım.Bunu spor kültürünün çok gelişmemesine bağlıyorum.Biz atlattık.3 yıl s b Bölge liginde oynadıktan sonra son olarak 3. lig play-off’larına kaldık. 7 yıl sonra takımı 3. Lige çıkarmayı başardık. Daha sonra 2. lige yükseldik. Ligde oynadıklarını gördüğümüzde özellikle bayan sporcularımızın beden eğitimi bölümlerine yöneldiğini daha sonra buradaki ailelerimizin yavaş yavaş kızlarını spora yönlendirdiğini gördük. Şu anda iyi bir bardayız. Geçen yıl Şırnak tarihinde ilk kez 2. Lig play-off’larında 1. Lig’e çıkmayı denedik. Şırnak Spor Lisesi 11. sınıf öğrencisi Songül Tatar, “Çoğu insan birden fazla anne baba çocuğuna böyle bakıyor. Ya başka bir yere giderse ya bir şey yaparsa? Ama inanın bana. , Spora başlayan insan rastgele bir yere gitmez Kapanmaz Spora karşı gelişigüzel bir ön yargınız olabilir ama bence çocuklarınızı spora göndererek bu ön yargınızı kırabilirsiniz. Önyargılı olmayın Toplum baskısıyla karşılaştıklarını belirten spor lisesi öğrencisi Dicle Keleş, “İki yıldır bu takımın içindeyim. Öncelikle tabi ki kadın olduğum için olumlu bakılmadı. toplum baskısıyla karşılaştım bu doğru ama ailem beni destekledi.Böylece antrenmanlarımı verimli geçirmeye çalışırsam şimdi milli takımda olmak isterim inşaallah.”

Esma Zeybek de voleybola başladığında özellikle yakınlarından çok baskı gördüğünü belirtti. “Akrabalarım ‘Kesinlikle gitmezsiniz. Erkeklerin oynadığı bir spordur’ dediler. “Takıma güveniyorum. Milli takıma gideceğime inanıyorum” dedi.

musabeylihaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu