Haber

İngiltere’de Başkanlık Seçimi için oy verme işlemi başladı

Türkiye’de 28 Mayıs’ta yapılacak Cumhurbaşkanlığı Seçimi’nin ikinci versiyonu için İngiltere’de oylama başladı.

Başkent Londra’daki Türk vatandaşları yerel saatle 08.00 itibariyle Novotel London West otelinde kurulan 35 sandıkta oy kullanmaya başladı.

Oy kullanmak için sandık başına gelenler, otelin önünde uzun kuyruk oluşturdu.

Seçmenler, 24 Mayıs’a kadar Londra, Manchester ve Edinburgh’da kurulan sandıklarda 08:00-22:00 saatleri arasında oy kullanabilecek. Leicester’da oylama 21 Mayıs’ta sona erecek.

Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK) göre İngiltere’de yurt dışı seçmen kütüğüne kayıtlı yaklaşık 127 bin seçmen var.

“Londra’da sandık sayısını 35’e çıkardık”

Türkiye’nin Londra Büyükelçisi Osman Koray Ertaş, oy kullanma merkezinde yaptığı açıklamada, İngiltere’de kayıtlı Türk seçmeninin 5 gün oy kullanabileceğini belirterek, “Bir önceki seçimden farklı olarak Londra’da sandık sayımız 35. arttırmak.” söz konusu.

Ertaş, seçmenin ilk turda olduğu gibi Londra’nın yanı sıra Manchester, Edinburgh ve Leicester’da da oy kullanabileceğini belirterek, “Önceki türden farklı olarak oy kullanma saatlerini 2 saat artırdık.

Leicester’da oy kullanma işleminin sadece 2 gün süreceğini, diğer merkezlerde ise vatandaşların 5 gün oy kullanabileceklerini belirten Ertaş, seçmenin gönül rahatlığıyla oy kullanabilmesi için tüm tedbirleri aldıklarını kaydetti.

Türkiye’nin Londra Başkonsolosu Bekir Utku Atahan, İngiltere’de kayıtlı Türk seçmenin sandık başına yoğun ilgi gösterdiğini söyledi.

Atahan, açılan 35 sandıkta vatandaşların hızlı ve hızlı bir şekilde oy kullanabileceklerini belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu